لیست دانشگاه های قبرس شمالی - دانشگاه بین المللی قبرس

در این مطلب می‌خواهیم به معرفی کامل لیست دانشگاه های قبرس شمالی بپردازیم، با ما همراه باشید:

معرفی کامل دانشگاه های مطرح قبرس شمالی

قبل از هرچیز در محتوای لیست دانشگاه های قبرس شمالی باید بگوییم، قبرس شمالی در سال‌های اخیر جایگاه بسیار خوبی در زمینه تحصیل و آموزش در کل دنیا پیدا کرده است از این رو توانسته توجه حجم عظیمی از دانشجویان دنیا را به خود جلب کند. دانشجویان ایرانی هم از این قاعده مستثنا نبوده و علاقه‌مندان زیادی در این کشور اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی کرده اند.

لیست دانشگاه های قبرس شمالی

لیست دانشگاه های قبرس شمالی

قبرس شمالی کشوری با فرهنگ و آداب و رسومی نزدیک به ایرانیان و فاصله مسافتی نزدیک به ایران، کشوری جذاب و عالی برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان محسوب می‌شود. این کشور با آب و هوایی مدیترانه ای و 4 فصل و آسمان آبی بی پایان و چشم انداز اقیانوس و پوشش های گیاهی بی نظیر کشوری جذاب و بی‌بدیل برای زندگی است.
این کشور با متد آموزشی اروپایی و امریکایی به روز و امنیت بالا توانسته جایگاه بسیار خوبی در دنیا به خود اختصاص دهد. در قبرس شمالی 25 دانشگاه وجود دارد که تعدادی از آنها دولتی و مابقی خصوصی هستند.

شهر نیکوزیا و فاماگوستا میزبان برترین دانشگاه ها در قبرس شمالی

شهر نیکوزیا NICOSIA که نام دیگر آن لفکوشا می‌باشد بزرگترین شهر ساحلی قبرس شمالی و پایتخت این کشور است. این منطقه غنی از تاریخ و فرهنگ شامل تمدن‌های باستانی در منطقه می‌باشد. این شهر دولتی جایگاه ادارات و مراکز قانونی و اجرایی اصلی کشور قبرس می‌باشد و مرکز تجاری بین المللی قبرس شمالی است.
شهر نیکوزیا با میزبانی 4 دانشگاه اصلی قبرس شمالی پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در قبرس است. این 4 دانشگاه به نام عبارتند از: دانشگاه بین المللی قبرس CIU، دانشگاه خاور نزدیک NEU، دانشگاه مدیترانه کارپاسیا و دانشگاه امریکایی قبرس شمالی.
شهر فاماگوستا هم یکی از دیگر شهرهای ساحلی مهم قبرس شمالی است، که اصلی ترین دلیل این اهمیت احداث دانشگاه مدیترانه شرقی EMU در این شهر است. این دانشگاه به نام، پای تعداد زیادی از مهاجرین را برای تحصیل به این شهر باز کرده است.

قبل از شروع مبحث لیست دانشگاه های قبرس شمالی به شما همراهان ciuuni پیشنهاد می‌دهیم برای اطلاع کامل از شرایط مهاجرت به این جزیره زیبا به عنوان دانشجو به مقاله مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی مراجعه نمایید و در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی با مشاوران ciuuni از طریق شماره 00905338494714 در قبرس و شماره 02177529713 در تهران تماس حاصل نمایید.

لیست دانشگاه های قبرس شمالی

 • دانشگاه بین المللی قبرس (غیر دولتی) Cyprus International University
 • دانشگاه خاور نزدیک (غیر دولتی) Near East University
 • دانشگاه آمریکایی گیرنه (غیر دولتی) Girne American University
 • دانشگاه مدیترانه شرقی (دولتی) Eastern Mediterranean University
 • دانشگاه آنادولو پردیس نیکوزیا (عمومی ) Anadolu University Nicosia Campus
 • دانشگاه مدیترانه کارپاسیا (غیر دولتی) University of Mediterranean Karpasia
 • دانشگاه تحقیقات و علوم مدیترانه ای Netkent (غیر دولتی) Netkent Mediterranean Research and Science University
 • دانشگاه هنرهای خلاق و طراحی آرکین (خصوصی) Arkın University of Creative Arts and Design
 • آکادمی آموزش معلمان آتاتورک (دولتی) Atatürk Teacher Training Academy
 • دانشکده مدیریت تجارت بین المللی (غیر دولتی) International Business Management School
 • دانشگاه فنی خاورمیانه پردیس قبرس شمالی (دولتی) Middle East Technical University Northern Cyprus Campus
 • دانشگاه اروپایی لفکه (دولتی) European University of Lefke
 • دانشگاه غرب اسکاتلند (دولتی) University of the West of Scotland
 • دانشگاه رئوف دنکتاس (غیر دولتی) Rauf Denktas University
 • دانشگاه غرب قبرس (غیر دولتی) Cyprus West University
 • پردیس آموزشی-پژوهشی TRNC دانشگاه فنی استانبول (عمومی) Istanbul Technical University TRNC Education-Research Campus
 • دانشگاه رهبری اروپا (غیر دولتیی) European Leadership University
 • دانشگاه علوم پزشکی و سلامت قبرس (غیر دولتی) Cyprus Health and Social Sciences University
 • دانشگاه جزیره سیتی (غیر دولتی) University of City Island

در مبحث لیست دانشگاه های قبرس شمالی باید بگوییم تمامی این دانشگاه‌ها مراکز دولتی، نیمه دولتی و خصوصی هستند که توانسته‌اند رتبه و جایگاه خوبی در قبال اعتماد دانشجویان برای خود کسب کنند و بهترین آموزشها را در کنار خدمت عالی به دانشجویان ارایه دهند. در این بخش می‌خواهیم به توضیح مختصری درباره پرمخاطب ترین دانشگاه‌های قبرس شمالی بپردازیم:

 دانشگاه امریکایی گیرنه

دانشگاه امریکایی گیرنه با نام مخفف شده GAU اولین دانشگاه قبرس شمالی محسوب می‌شود. این دانشگاه با عنوان موسسه آموزش عالی به سبک امریکایی در سال 1985 توسط شخصی به نام سرهات آکپینار تاسیس شد. در حال حاضر این دانشگاه دارای دانشکده‌‌های مهندسی، پزشکی، داروسازی، هنرهای زیبا، معماری، حقوق، علوم سیاسی و تجارت و اقتصاد است. این دانشگاه تا به امروز پذیرش 20000 دانشجو را بر عهده داشته است.
دانشکده مهندسی GAU به 7 بخش تقیسیم می‌شوند که عبارتند از: مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی عمران و مهندسی خودرو است.

دانشگاه بین اللملی CIU

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد دانشگاه بین المللی ciu در نیکوزیا پایتخت کشور قبرس قرار گرفته است و از مطرح ترین دانشگاه‌های قبرس شمالی محسوب می‌شود، که بالای 16 هزار دانشجو دارد و از نظر بار علمی از رتبه بالایی برخوردار است. دانشگاه CIU وسعت زیادی دارد و بهترین خدمات را در کنار تحصیل به دانشجویان ارایه می‌دهد.

لیست دانشگاه های قبرس شمالی

لیست دانشگاه های قبرس شمالی

در این قسمت از لیست دانشگاه های قبرس شمالی، از شما دعوت می‌کنیم تا به مقاله دانشگاه قبرس شمالیCIU مراجعه نمایید تا به طور کامل و مفصل با این دانشگاه آشنا شوید.

 دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی با نام مخفف EMU یکی از دانشگاه‌های عالی قبرس شمالی است که در شهر ساحلی و البته تاریخی فاماگوستا قرار گرفته است. سطح آموزش این دانشگاه توسط یونسکو و اتحادیه دانشگاه‌های اروپا بررسی می‌شود به همین دلیل مدارک این دنشگاه بسیار معتبر است.
این دانشگاه شرایط انتقالی دانشجویان را به امریکا و کانادا و استرالیا فراهم می‌کند و پلی میان شما با اروپا است. شما در این دانشگاه امکان دریافت بورسیه تحصیلی با 50% تخفیف را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارید. دانشگاه EMU دارای خوابگاه های مختلفی است که با بودجه های متفاوتی دسته بندی شده اند و شما با هر میزان هزینه ای که برای خود در نظر دارید می‌توانید خوابگاه مناسبتان را انتخاب کنید.

دانشگاه خاور نزدیک

این دانشگاه خصوصی در سال 1988 در شهر نیکوزیا احداث شد. دانشگاه خاور نزدیک یا NEAR EAST از دانشگاه‌های قدیمی قبرس شمالی است که همچنان در آموزش پیشرو است و رنکینگ خوبی در سطح و کیفیت آموزش در دنیا دارد و عضو EUA اروپا است. شهریه تحصیل در دانشگاه NEU از دانشگاه های دولتی بیشتر است. در این دانشگاه تمامی رشته‌ها تدریس می‌شوند و رنکینگ همه آنها در سطح بالایی است.

بخشی از رشته‌های تدریسی در دانشگاه EUA عبارتند از: مهندسی مکانیک، مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی، مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی، مهندسی نرم افزار، مهندسی عمران، مهندسی علم مواد و نانو تکنولوژی، مهندسی مکاترونیک، مهندسی برق و الکترونیک، معماری، طراحی داخلی، آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروب شناسی، تغذیه و رژیم غذایی، کادر درمانی، بهداشت و ایمنی، دندانپزشکی، شیمی، گفتاردرمانی، شنوایی سنجی، مدیریت تجهیزات، بیوشیمی، بهداشت و صنایع غذایی، علوم بالینی، علوم پایه، تربیت و تغذیه، طراحی گرافیکی، تئاتر، موسیقی، تلویزیون و سینما، مدیریت سیستم های اطلاعات، علوم سیاسی، روابط بین الملل و تجارت بین الملل

دانشگاه اروپایی لفکه

دانشگاه اروپایی لفکه در سال 1989 توسط بنیادی به نام علوم قبرس افتتاح گردید این دانشگاه کاملا مورد تایید شورای عالی آموزش و پرورش ترکیه است. این دانشگاه بین المللی میزبان دانشجویان از 35 کشور دنیاست. در دانشگاه لفکه اروپایی قبرس مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد تدریس می‌شوند که 6 رشته تدریسی مربوط به مقطع کاردانی، 30 رشته مقطع کارشناسی و 12 رشته دروس تدریسی مقطع کارشناسی ارشد است. در این دانشگاه هم امکان اتنقال دانشجویان به کشورهای اروپایی موجود است.

 دانشگاه رئوف دنکتاس

دانشگاه بین المللی رئوف دنکتاش در سال 2017 در شهر لفکوسا در قبرس شمالی احداث شده است. نام این دانشگاه برای زنده نگه داشتن نام رئوف دنکتاش رهبر سابق جمهوری ترک نشین قبرس شمالی است که در سال 2012 در گذشت. این دانشگاه معتبر و مدرن تازه تاسیس توانسته جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد و دانشجویان بسیاری را به خود جذب کند. دانشگاه RDU با در اختیار داشت اساتید و امکاناتی عالی امکان ارائه آموزش را با کیفیت بالا برای دانشجویان فراهم آورده است.

 دانشگاه آنادولو پردیس نیکوزیا

دانشگاه آنادولو در رتبه بهترین دانشگاه های جهانی قرار دارد. تمام دانشکده های این دانشگاه بر اساس عملکردشان در مجموعه ای از شاخص های برتر پذیرفته شده‌اند. امتیاز جهانی این دانشگاه در میان دانشگاه های بین اللملی 30.9 است و شهرت پژوهشی آن در جهان 966 است.

دانشگاه غرب قبرس

دانشگاه خصوصی CWU واقع در شهر فاماگوستا در سال 2015 تاسیس شد. این دانشگاهدارای 4 دنشکده و 3 مدرسه تخصصی است. مقاطع تحصیلی این دانشگاه کاردانی و کارشناسی که 18 رشته در آن به زبان های انگلیسی و ترکی تدریس می‌شود. این دانشگاه که تحت نظارت TRNC است توانسته نظر دانشجویان زیادی را در سراسر دنیا برای تحصیل به خود جلب کند.

دانشگاه تحقیقات و علوم مدیترانه‌ای نتکنت

دانشگاه تحقیقات و علوم مدیترانه‌ای نتکنت در شهر نیکوزیا قبرس شمالی واقع شده است. در این دانشگاه اموزش بیشتر به صورت آنلاین است. دانشگاه نتکنت هر ساله در حال گسترش است و غیر از فضای دانشگاه توانسته جایگاه خوبی در میان دانشگاه های قبرس داشته باشد و در حال حاضر از 30 کشور جهان جذب دانشجو داشته است.
در این فضا دانشجویان اروپایی، امریکایی، افریقایی و خاورمیانه در پردیس چند ملیتی این دانشگاه با فرهنگ های گوناگون مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه بر نوآوری و خلاقیت متمرکز است و توجه ویژه به کارآفرینی دارد.

دانشگاه مدیترانه کارپاسیا

این دانشگاه در شهر نیکوزیا قبرس شمالی در سال 2012 تاسیس شد. در این دانشگاه 5 دانشکده زبان های خارجی، دانشکده کسب و کار، دانشکده حمل و نقل هوایی، دانشکده حقوق، دانشکده مدیریت گردشگری و هتلداری به زبان انگلیسی دایر هستند که دانشجویان بسیاری را در خود جای داده اند.

دانشگاه هنرهای خلاق و طراحی آرکین

این دانشگاه که با نام مخفف ARUCAD معروف است در سال 2017 در قبرس شمالی تاسیس شد. این دانشگاه شمال 4 دانشکده هنر، دانشکده طراحی، دانشکده ارتباطات و دانشکده زبان انگلیسی است. در این دانشگاه در تمام مقاطع تحصیلی از ابتدای ثبت نام امکان بورسیه با تخفیف 50% برای دانشجویان فراهم است. لیست رشته های تدریسی در دانشکده های دانشگاه هنرهای خلاق و طراحی آرکین به شرح زیر است:

 1. رشته های دانشکده هنر ARUCAD: هنرهای تجسمی، عکاسی، طراحی و کارگردانی، باستان شناسی، تاریخ هنر
 2. رشته‌های دانشکده طراحی ARUCAD: معماری و معماری داخلی، طراحی صنعتی، طراحی محیطی
 3. رشته‌های دانشکده ارتباطات ARUCAD: طراحی ارتباطات، رسانه و ارتباطات جدید، طراحی تبلیغات و ارتباطات، طراحی بازی دیجیتال، طراحی و مدیریت ارتباطات
 4. رشته‌های دانشکده زبان انگلیسی ARUCAD: زبان انگلیسی

در پایان امیدواریم که با خواندن مطلب لیست دانشگاه های قبرس شمالی اطلاعات مفیدی درباره دانشگاه های قبرس شمالی به دست آورده باشید و تا حدودی مسیر برایتان روشن شده باشد. در این بخش به شما عزیزان باید بگوییم که رشته های پزشکی و مهندسی از رشته های تحصیلی هستند که مخاطبان بسیاری دارند پس اگر میخواهید اطلاعات جامعی درباره این رشته‌ها و زیرشاخه‌هایشان داشته باشید به مقاله لیست رشته های پزشکی در دانشگاه قبرس شمالی و لیست رشته های مهندسی دانشگاه های قبرس شمالی مراجعه نمایید.

 

لیست دانشگاه های قبرس شمالی

دانشگاه بین المللی قبرس (غیر دولتی) Cyprus International University دانشگاه خاور نزدیک (غیر دولتی) Near East University دانشگاه آمریکایی گیرنه (غیر دولتی) Girne American University دانشگاه مدیترانه شرقی (دولتی) Eastern Mediterranean University دانشگاه آنادولو پردیس نیکوزیا (عمومی ) Anadolu University Nicosia Campus دانشگاه مدیترانه کارپاسیا (غیر دولتی) University of Mediterranean Karpasia دانشگاه تحقیقات و علوم مدیترانه ای Netkent (غیر دولتی) Netkent Mediterranean Research and Science University دانشگاه هنرهای خلاق و طراحی آرکین (خصوصی) Arkın University of Creative Arts and Design آکادمی آموزش معلمان آتاتورک (دولتی) Atatürk Teacher Training Academy دانشکده مدیریت تجارت بین المللی (غیر دولتی) International Business Management School دانشگاه فنی خاورمیانه پردیس قبرس شمالی (دولتی) Middle East Technical University Northern Cyprus Campus دانشگاه اروپایی لفکه (دولتی) European University of Lefke دانشگاه غرب اسکاتلند (دولتی) University of the West of Scotland دانشگاه رئوف دنکتاس (غیر دولتی) Rauf Denktas University دانشگاه غرب قبرس (غیر دولتی) Cyprus West University پردیس آموزشی-پژوهشی TRNC دانشگاه فنی استانبول (عمومی) Istanbul Technical University TRNC Education-Research Campus دانشگاه رهبری اروپا (غیر دولتیی) European Leadership University دانشگاه علوم پزشکی و سلامت قبرس (غیر دولتی) Cyprus Health and Social Sciences University دانشگاه جزیره سیتی (غیر دولتی) University of City Island

فهرست